Strona głównaUncategorizedJak rozwodzą się polacy?

Jak rozwodzą się polacy?

Analizując wnioski Centrum Badań Opinii Publicznej z 2019 roku, w Polsce z roku na rok zwiększa się tolerancja społeczna do rozwodów. Ponad połowa respondentów sama zetknęła się z taką sytuacją lub miała styczność w najbliższym otoczeniu. Natomiast osoby nieposiadające w najbliższym otoczeniu osób rozwiedzionych już tak tolerancyjne nie są. Obserwacja z bliska zjawiska rozchodzenia się dróg małżonków ma przełożenie w akceptacji decyzji rozwodowej przez otoczenie. Wsparcie i akceptacja jest większa, jeżeli rozłąka dotyczy osób nieposiadających dzieci. Droga do własnego szczęścia i spokoju jest traktowana jako najwyższy priorytet. Osoba po rozwodzie może liczyć w społeczeństwie polskim na coraz większą akceptację zaistniałego stanu rzeczy. Ilość rozwodów w Polsce w ostatnich latach jest na wysokim poziomie. W porównaniu do liczby zawartych małżeństw rozwody stanowią 30%.

Jak rozwodzą się Polacy

Wg przeprowadzonych badań ponad połowa zapytanych osób, stwierdziła, że przebieg rozwodu odbył się bez problemu. Nie była żadnego konfliktu w tle. W dojrzały sposób udało się dojść do porozumienia w zakresie podziału majątkowego czy ustalić warunki opieki nad małoletnimi. Ponad 40% osób po rozwodzie utrzymuje poprawne relacje z byłymi małżonkami. Niestety duża część osób mających do czynienia z rozwodem była świadkami poważnych nieporozumień i trudności z wypracowaniem kompromisu. Aż 20% respondentów deklaruje jednakowo z obserwacji czy własnych doświadczeń istniejące spore trudności ze strony partnerów w trakcie rozwodu. Nie sposób obyć się wówczas bez pomocy prawnika. W małych miasteczkach dostęp do usług prawniczych może być utrudniony. W większych miastach można liczyć na większą liczbę dostępnych kancelarii. Przykładowo adwokat Wrocław rozwód to w wyszukiwarce internetowej kilka stron danych kontaktowych prawników. A wsparcie prawnicze jest bardzo pomocne w sytuacjach konfliktowych np. przy orzekaniu o winie.

Co jest największym powodem, przez który rozwodzą się Polacy?

W dalszym ciągu najczęstszym powodem rozwodów jest niezgodność charakterów. Nie dotyczy to tylko osób młodych wiekiem, ale i stażem małżeńskim. Wśród małżeństw z dłuższym stażem tj. ponad 10-letnim również odnotowano wzrost rozwodów. Wg. obserwacji socjologów wpływ na to zjawisko ma dorastanie potomstwa, które niejednokrotnie cementowało związek, W wyniku usamodzielnienia się dzieci małżonkowie decydują się zakończyć nieudane związki. Nieporozumienia finansowe i niedochowanie wierności oraz uzależnienia są w czołówce powodów rozstań. Mówiąc o uzależnieniach, myślimy już nie tylko o chorobie alkoholowej, ale również o uzależnieniu od narkotyków czy hazardu.
Większy odsetek rozwodów przeprowadzanych jest w większych miastach niż na wsi. Tam człowiek jest bardziej anonimowy niż na wsi, gdzie w małej społeczności wszyscy się znają. Na wsi duży wpływ na mniejszą liczbę rozwodów ma również wpojony wzór rodziny, pojmowany przez pryzmat religijny.

Pandemia a rozwody

Czas izolacji w związku z pandemią wirusa Covid-19 obnażył słabości, które drzemały w związkach, rodzinach. Towarzyszące napięcie i niepewność finansowa również przyczyniły się do tego. Praca nie mogła stać się ucieczką od domowych problemów, gdyż duży procent społeczeństwa pracę wykonywał zdalnie, online w domu. Kilkugodzinne przebywanie z rodziną zmieniło się na całodzienne wspólne funkcjonowanie. To nie tylko przyjemne wspólne weekendy, a szara codzienność. Niestety niejedna rodzina nie przetrwała tej próby. Do małokomfortowej sytuacji związanej z tematyką rozwodów doszło ograniczenie pracy sądów. Napływające od marca wnioski rozwodowe powodują spiętrzenie spraw i opóźnienia. Zapewne rozprawy przełożone z marca, kwietnia i te nowe napływające rozpoczną się jesienią czy zimą. Czas rozpatrywania znacznie się wydłuży.
Dane statystyczne za rok 2020 r. dotyczące rozwodów dopiero będą opracowywane. To faktycznie pokaże jaka skala tego zjawiska nastąpiła w okresie izolacji. Częstsze wspólne przebywanie mogło również wyostrzyć wady partnera oraz przeszkody stojące na drodze zgodności małżeńskiej, które w codziennym pośpiechu wydawały się mało znaczące.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne