Czym się charakteryzują tak zwane kreatywne place zabaw?

0
525

Praktycznie wszystkie place zabaw, które na co dzień mijamy wyglądają podobnie. Składają się na nie głównie kolorowe huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele. A co, gdyby tak stworzyć dzieciom plac zabaw, który będzie się wyróżniał? Plac zabaw, który nie będzie tylko kolejnym nudnym placem zabaw, ale miejscem, gdzie dzieci chętniej przychodzą i rozwijają nie tylko umiejętności fizyczne, ale także swoją kreatywność.

Kreatywne place zabaw – co to jest?

Nowoczesne place zabaw przeszły pewnego rodzaju rewolucję. Pozwalają dzieciom wykorzystywać podczas zabawy kreatywność. Daje to szereg rozmaitych zalet. Tego typu place zabaw są bardzo popularne w Holandii i w Niemczech, czasami także w Skandynawii.

Kreatywne place zabaw wykorzystują np. różnego rodzaju sprzęty sensoryczne. Dzieci uczą się najlepiej podczas zabawy, więc pobudzenie ich zmysłów będzie doskonałym pomysłem. Zabawa na placu zabaw będzie pozwalała rozwijać i ćwiczyć w nich:

  • umiejętności poznawcze,
  • motorykę,
  • wyobraźnię.

Kreatywne place zabaw – czy wpływają na rozwój dziecka?

Dzięki kreatywnym placom zabaw dzieci w przedszkolach w ciekawy i miły sposób ćwiczą umysł i kreatywne podejście do świata. Coraz więcej szkół i przedszkoli wybiera taką opcję placów zabaw swoich terenach. Jest ona nie tylko korzystna dla dzieci, ale również dla nauczycieli i opiekunów, którzy mogą wykorzystywać je do prowadzenia zajęć do przekazywania wiedzy w sposób ciekawy i bardziej angażujący niż na zwykłej lekcji.

Kreatywne place zabaw zachęcają dzieci do:

  • nauki,
  • eksperymentowania,
  • poznawania świata,
  • zdobywania nowych, cennych umiejętności.

W Holandii i w Niemczech już praktycznie nie istnieją place zabaw, które możemy u Nas spotkać na każdym kroku. W tych państwa nawet zwykłe place do zabawy dla dzieci zaprojektowane są tak, aby zabawa na nich wykorzystywała takie umiejętności jak: spryt, zwinność, wyobraźnię. Wszystko na takich kreatywnych placach zabaw jest dobrze przemyślane i zaplanowane. Architekci projektując takie place muszą pamiętać o zaspokojeniu wszystkich potrzeb młodych użytkowników.

W Polsce również coraz częściej można spotkać place zabaw, które są bardziej atrakcyjne dla dzieci. Warto mieć teraz nadzieję, że będziemy ich z dnia na dzień spotykać więcej.

Więcej na temat nieprzeciętnych placów zabaw można przeczytać na House Of Reggio.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.