Strona głównaUncategorizedGdy stracisz ząb - implant czy most protetyczny?

Gdy stracisz ząb – implant czy most protetyczny?

Utracony ząb warto jak najszybciej odbudować nie tylko ze względów estetycznych. Odkładanie tego w czasie może skutkować rozchwianiem sąsiednich zębów, zmianą ich położenia, zaburzeniami mowy i zgryzu, a nawet zmianą rysów twarzy. Dlatego nie warto odwlekać decyzji. Dzisiejsza stomatologia proponuje nam wiele metod uzupełnienia ubytku. Największą popularnością cieszą się implanty i mosty. Zanim dokonasz wyboru, warto poznać obie te metody.

Jak działa most protetyczny?

Most to dwie korony filarowe, nakładane na zdrowe zęby sąsiadujące z ubytkiem. Pomiędzy nimi znajduje się korona przęsłowa, która zastępuje utracony ząb.

Zasadniczo nie ma żadnych przeciwskazań medycznych do zastosowania tej metody. Jeżeli zęby wokół ubytku są zdrowe, będzie to szybkie i tanie rozwiązanie problemu. Jeżeli natomiast sąsiednie zęby wymagają leczenia lub wzmocnienia, przed założeniem mostu dentysta (np. dentysta ursynów) wykona odpowiednie zabiegi. Może to wydłużyć czas uzupełnienia ubytku.

Warto też pamiętać, że mostu nie zakłada się na stałe. W miejscu utraconego ubytku może pojawić się zanik kostny, który ujawni przerwę pomiędzy dziąsłem a koroną. O tym jak długo będzie nam służył zadecydują również nasze cechy indywidualne. Zwykle szacuje się, że most może służyć nam 3-4 lata, choć niektórzy pacjenci korzystają z niego nawet przez kilkanaście lat.

Jak działa implant?

Implanty zakłada się bardzo szybko. Zwykle nie zajmuje to więcej niż 30 minut. Możliwa jest również procedura, w której podczas jednej wizyty usuwamy ząb i od razu osadzamy implant. W tym czasie lekarz wszczepi tytanową śrubę, która zastąpi korzeń zęba i osadzi na niej koronę zamykającą. W ten sposób do minimum zmniejsza się dyskomfort związany z widocznością ubytku.

Założenie implantów warto jednak skonsultować ze stomatologiem (np. implanty warszawa), ponieważ jest kilka przeciwwskazań do ich stosowania. Są to między innymi:

  • epilepsja,
  • bruksizm,
  • osteoporoza,
  • ciąża,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Implantów nie stosuje się również u dzieci i nastolatków.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne