Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się w naszym kraju niemałą popularnością. Ten rodzaj spółki zapewnia przedsiębiorcom naprawdę sporo korzyści, które czynią ją jedną z najchętniej wybieranych form prawnych dla małych, średnich, a nawet sporych przedsiębiorstw. Jakie są jej mocne strony i czemu warto się na nią zdecydować?
Ograniczenie odpowiedzialności wspólników – ważna zaleta spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
Niewątpliwym walorem prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest bez wątpienia ochrona majątku osobistego wspólników. Odpowiedzialność za zobowiązania spółki ogranicza się wyłącznie do wysokości wniesionych wkładów. Oznacza to, że w przypadku problemów finansowych wierzyciele nie mogą dochodzić swoich roszczeń z majątku prywatnego wspólników. W efekcie ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej jest naprawdę znikome, a wspólnicy mogą czuć się o niebo bezpieczniej, podejmując decyzje o rozwijaniu swojej firmy. Taki model funkcjonowania spółki pozwala również na większą stabilność finansową.
Elastyczność w zarządzaniu i łatwość pozyskiwania kapitału, czyli walory spółek z o.o.
Spółka z o.o. daje szerokie spektrum możliwości dostosowania struktury organizacyjnej do specyfiki danego biznesu. Warto podkreślić fakt, że wspólnicy mogą w umowie spółki określić zasady zarządzania i podejmowania decyzji. Pozwala to na niebywale efektywne funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa. Bardzo ważnym przymiotem spółek z o.o. jest też możliwość łatwego pozyskiwania kapitału poprzez wprowadzanie zupełnie nowych wspólników lub emisję udziałów. Taka forma działalności ułatwia ponadto współpracę z szeroko pojętymi inwestorami, dzięki czemu rozwijanie biznesu staje się znacznie prostsze. Za sprawą takich spółek:
- odpowiedzialność za zobowiązania spółki ogranicza się wyłącznie do wysokości wniesionych wkładów.
- wierzyciele nie mogą dochodzić roszczeń z majątku prywatnego wspólników.
- ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej jest znacznie mniejsze.
Więcej na temat spółek i prowadzenia działalności gospodarczej można przeczytać na: https://ns.biz.pl/