Strona głównaUncategorizedTajniki konkursów fotograficznych – jak przygotować się do udziału w konkursie?

Tajniki konkursów fotograficznych – jak przygotować się do udziału w konkursie?

Fotografia przyciąga coraz większą liczbę pasjonatów. W efekcie co jakiś czas organizowane są ogólnodostępne konkursy fotograficzne. Takie, które są dostępnych dla wszystkich, nie tylko dla profesjonalistów. Wychodząc temu naprzeciw, w niniejszym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące przygotowań do udziału w konkursie fotograficznym.

Wybierz konkurs, który jest dopasowany do Twoich preferencji 

Pierwszym krokiem do przygotowania się do konkursu fotograficznego jest wybór odpowiedniego konkursu. Na rynku dostępnych jest wiele konkursów fotograficznych. Wiele z nich to konkursy internetowe.  Ale prawdopodobnie wciąż zdarzają się takie które wymagają osobistego dostarczenia prac lub podesłania odbitek (np. z tego powodu, że później pracę w oryginalnej wersji są przedstawiane w formie wystawy). 

Niezależnie od tego jaki jest sposób dostarczenia prac. Kluczowe jest to, żeby dobrać taki konkurs, który pasuje do preferencji. Przy wyborze konkursu można wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Temat przewodni konkursu – zastanów się czy temat przewodni konkursu jest zgodny z twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami.
  • Nagrody – sprawdź, jakie nagrody są przewidziane za zajęcie poszczególnych miejsc w konkursie. 
  • Termin nadsyłania prac – upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na przygotowanie zdjęć. Niemal każdy konkurs ma jakiś harmonogram, którego trzeba się trzymać, dlatego ta z pozoru banalna wskazówka tak naprawdę jest dosyć istotna. 

Na co warto zwrócić uwagę przygotowując fotografię? 

Konkursy fotograficzne są oceniane pod względem różnych kryteriów, dlatego nie ma jednoznacznej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Z reguły jakość zdjęcia, efekty specjalne oraz pomysłowy opis to ważne elementy.  Jednak najczęściej kluczowym elementem jest siła samego obrazu. Fotografia powinna przemawiać sama za siebie, urzekać i wpadać w pamięć. Oceniana jest zdolność obrazu do opowiadania historii, stąd decydujące znaczenie ma wybór niebanalnego ujęcia.

W przypadku tematycznych konkursów, dopasowanie fotografii do tematyki konkursu i dopowiedzenie do tego pewnej emocjonującej historii to niezły przepis na sukces. Warto starannie przemyśleć wybór fotografii i sprawdzić, czy nie tylko jakość, ale także historia kryjąca się za zdjęciem dobrze wpasowuje się w styl konkursu. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne