Strona głównaBiznesCo warto wiedzieć na temat komercajlizacji nieruchomości?

Co warto wiedzieć na temat komercajlizacji nieruchomości?

Komercjalizacja nieruchomości to ciekawy sposób na inwestowanie w nieruchomości. Prostym przykładem jest zmiana mało atrakcyjnej kamienicy w gustowny hotel lub zamiana mieszkań w powierzchnie biurową.

Komercjalizacja nieruchomości

Z definicji komercjalizacja nieruchomości jest procesem, którego celem jest zmaksymalizowanie zysków z funkcjonowania obiektu. Z reguły, gdy mówi się o komercjalizacji na myśli ma się nieruchomości komercyjne, czyli takie, które służą do prowadzanie działalności gospodarczej (np. powierzchnie biurowe, usługowe, handlowe itd.).

Pojęcie komercjalizacji nieruchomości jest bardzo ważne dla każdego inwestora, który aktywnie działa na rynku nieruchomości. Uzyskanie stopy zwrotu, która jest bliska optymalnej jest kluczem do osiągnięcia sukcesu, jednak nie każdemu inwestorowi się to udaje.

Na co zwrócić uwagę planując komercjalizację nieruchomości?

Po pierwsze, ważna jest znajomość rynku oraz dogłębna analiza. Inwestor powinien wiedzieć jakie są aktualne ceny najmu, jakiego rodzaju powierzchnie cieszą się największym zainteresowaniem oraz jakie są tendencje i prognozy na przyszłość.

Po drugie, trzeba skupić swoją uwagę na marketingu i sprzedaży. Wystawienie ogłoszenia w Internecie to dużą część sukcesu, ale błędem jest ograniczanie się do tej prostej czynności. Warto także spróbować cold-callingu, mailingu, reklamy banerowej umieszczonej w pobliżu nieruchomości oraz innych metod tak aby pokazać się potencjalnym najemcą i proaktywnie zachęcić ich do skorzystania z oferty. Oczywiście należy odnotować, że wielu inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości komercyjnej od razu z najemcą, tak czy inaczej nie oznacza to, że można zapomnieć o aktywnym poszukiwaniu bardziej rentownego najemcy.

Po trzecie, ważna jest dobrze sporządzona umowa, która zabezpiecza interesy obu stron. Warto odnotować, że stosunkowo często umowy najmu lokali komercyjnych charakteryzują się kilkumiesięcznym okresem wypowiedzenia co pozwala zachować płynność finansową nawet w przypadku zmieniających się najemców.

Podobnych elementów na które powinien zwrócić inwestor planujący dobrze przeprowadzoną komercjalizację jest znacznie więcej, dlatego warto skonsultować inwestycje w lokal użytkowy z doświadczonym biurem nieruchomości. Agencja nieruchomości poza pomocą w zmaksymalizowaniu zwrotu z inwestycji z reguły jest także w stanie pomóc w zarządzaniu aspektami księgowymi, administracyjnymi oraz prawnymi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne