Strona głównaUncategorizedJakie buty powinien nosić nurek?

Jakie buty powinien nosić nurek?

Sportowcy, którzy trenują dyscypliny wodne, turyści, czy amatorzy takich aktywności jak kajakarstwo lub nurkowanie. Wszystkie te osoby łączy jedna cecha – powinni zadbać o swoje stopy podczas wspomnianych aktywności. Wykonując sporty wodne, możemy natknąć się na problem zanieczyszczeń, które mogą zranić nasze stopy. Ostre kamienie oraz rafy koralowe to kolejny ważny argument za tym, by koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednią ochronę stóp. Większa przyczepność podczas chodzenia po śliskiej powierzchni, takiej jak mokre kamienie, śliskie dno, lub deska surfingowa to kolejna cecha, która nakłania nas do zaopatrzenia się w buty neoprenowe.

Buty do zadań specjalnych

Buty neoprenowe najwięcej zawdzięczają materiałowi, z którego są wykonane. Jest to kauczuk syntetyczny, który zachowuje się bardzo podobnie do kauczuku naturalnego, wyróżnia się on jednak znacznie lepszą żywotnością i wytrzymałością. Neopren jest poddawany obróbce, dzięki której zamykane są wewnątrz jego pęcherzyki powietrza. W tym momencie guma staje się również świetnym izolatorem ciepła. Posiada również właściwości wodoszczelne oraz świetnie radzi sobie na mokrych powierzchniach. Buty neoprenowe markowe cechują się również wysoką  rozciągliwością – co za tym stoi idealnie dopasowują się do kształtu stopy. 

Czym się kierować kupując buty neoprenowe

Wybierając buty do nurkowania do mokrych skafandrów, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na grubość neoprenu. Im grubsza jego warstwa, tym lepsze wykazuje właściwości termoizolacyjne obuwia. Nie każde nurkowanie jednak potrzebuje dużego zabezpieczenia. Na ciepłe wody i do nurkowania rekreacyjnego z powodzeniem wystarczą modele z neoprenu o grubości do 5 mm. Jeśli jednak decydujemy się na zanurzenie w zimniejszym akwenie lub chcemy bardziej zabezpieczyć stopy przed ewentualnym zranieniem, sięgnijmy po wersje grubsze, wykonane z neoprenu o grubości powyżej 5 mm. Z kolei, gdy wiemy, że przyjdzie nam się zmierzyć kamienistym lub mulistym podłożem, warto wybrać buty neoprenowe do nurkowania wyposażone w grubą, gumową podeszwę, która skutecznie zabezpieczy stopy podczas wchodzenia do wody.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne