Strona głównaUncategorizedJakie witaminy i minerały są niezbędne dla zdrowia włosów i paznokci

Jakie witaminy i minerały są niezbędne dla zdrowia włosów i paznokci

Włosy i paznokcie to te części ciała, które szybko alarmują, jeśli z organizmem dzieje się coś niedobrego. Szybko zareagują na niedobory witamin i minerałów, sygnalizując to na przykład łamliwością czy też zmianą barwy. Warto wiedzieć, jakie witaminy na paznokcie i włosy powinniśmy przyjmować, aby były one zdrowe i mocne.

Jakie witaminy na paznokcie wybrać?

Różowa płytka, bez brzydkich, porwanych krawędzi czy pęknięć, a także lśniące i dobrze układające się włosy – to atrybuty, które czynią kobietę naturalnie piękną. Na szczęście można je mieć bez dużych wyrzeczeń, o ile zadbamy o podaż odpowiednich witamin i minerałów.

Biotyna, kolagen, selen, cynk, witamina C i E – to najważniejsze związki, jakie powinniśmy dostarczać organizmowi, aby mógł działać bez zakłóceń, nawet w obliczu różnych zagrożeń. Wszystkie są ważne, ale jeśli chodzi o potrzebę ich suplementacji, to najważniejszy jest tu kolagen, ponieważ organizm z biegiem lat syntetyzuje go w coraz mniejszych ilościach, a w końcu w ogóle przestaje go produkować, a to wiąże się z rozluźnieniem włókien kolagenowych, co objawia się zmarszczkami.

Niezbędne dla zdrowia włosów i paznokci są też selen i cynk. Selen między innymi reguluje pracę układu hormonalnego, na którego każde odchylenie reagują włosy i paznokcie. Z kolei cynk uczestniczy w metabolizacji keratyny – głównego białka budującego płytkę paznokciową oraz łodygę włosa.

Witaminy dla kobiet, które warto suplementować

Jeśli rozpatrujemy to, jakie witaminy dla kobiet są niezbędne w kontekście zdrowia włosów i paznokci, to na pewno trzeba wziąć pod uwagę biotynę – witaminę B7, występującą też pod nazwą witamina H. Biotyna między innymi uczestniczy w produkcji glukozy, a więc dostarcza włosom i paznokciom niezbędnej energii.

Bardzo ważny jest też naturalny antyoksydant, jeden z najsilniejszych w przyrodzie „czyścicieli” wolnych rodników, mianowicie witamina C.

Do kompletu włączyć warto też witaminę E, która między innymi wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki niej szybciej goją się mikrourazy, a skóra głowy jest zdrowa i może łatwo transportować do korzenia i łodygi włosa niezbędne mikroelementy.

Jeśli widzisz, że coś niepokojącego zaczyna dziać się z twoimi włosami lub paznokciami się z lekarzem. Można także rozważyć suplementacje. Najbardziej skuteczna będzie tu ta oparta na witaminach i mikroelementach podawanych do picia, w proszku zmieszanym z wodą. Jest to naturalny dodatek do diety, zapewniający wchłanianie dobroczynnych związków do organizmu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne