Strona głównaFinanseKredyt obrotowy – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt obrotowy – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt obrotowy dla firm to sposób na finansowanie nowych inwestycji przedsiębiorstwa. Dzięki niemu możliwe jest finansowanie bieżących zobowiązań oraz inwestowanie w aktywa, które są potrzebne przedsiębiorstwu (np. maszyny produkcyjne). Na czym polega taki kredyt i kto może go dostać?

Czym jest kredyt obrotowy? 

Kredyt obrotowy to pożyczka dla firm, która jest przeznaczona dla wszystkich przedsiębiorców. Najczęściej jednak korzystają z niej małe i średnie firmy, które dopiero zaczynają swoją drogę do rozwoju marki. Kredyt obrotowy może być odnawiany po zakończeniu pierwszej umowy kredytowej. Niektóre firmy korzystają tylko kredytów czasowych, które po zakończeniu umowy nie odnawiają się. Kredyt może być również pozyskiwany w formie limitu na karcie kredytowej. Firma może korzystać z przyznanego jej limitu, by np. spłacać comiesięczne zobowiązania.

Kredyt obrotowy – jak go uzyskać?

Kredyt obrotowy może uzyskać każda firma, która posiada udokumentowane przychody. Można uzyskać go po złożeniu odpowiednich dokumentów w banku, który oferuje takie wsparcie finansowe. Konieczne jest pokazanie książki przychodów i rozchodów, a także deklaracji VAT oraz dokumentów potwierdzających nadanie numeru NIP. Niektóre instytucje finansowe proszą również o wyciąg z konta firmowego oraz sprawdzają historię kredytową. Jest ona ważna, szczególnie przy kolejnym kredycie oraz nowych firmach, które nie mają jeszcze dużych przychodów.

Finansowanie dla firm, czyli w tym wypadku kredyt obrotowy dla firm otrzymują najszybciej te przedsiębiorstwa, które mają dobrą historię kredytową, posiadają większe zarobki niż koszta oraz posiadają zabezpieczenie takiego kredytu, np. w postaci nieruchomości. Kredyt obrotowy może być odnawialny – po każdej spłacie kredytu linia kredytowa jest odnawialna. To pozwala na korzystanie z dalszej pomocy finansowej – może być to poduszka finansowa w razie kryzysu albo środki, umożliwiające zakup nowych maszyn lub oprogramowania do firmy. Firma decyduje na co będą przeznaczone środki z kredytu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne