Strona głównaUncategorizedKredyt we frankach – jakie są możliwości na polepszenie swojej sytuacji finansowej?

Kredyt we frankach – jakie są możliwości na polepszenie swojej sytuacji finansowej?

Kredyty we frankach miały dla wielu osób być wyznacznikiem szczęścia.To właśnie dzięki temu, że korzystne było jego przeliczenie na początku pierwszej dekady XXI wieku, wiele osób miało szansę na to, aby spełnić swoje marzenie o własnym mieszkaniu. Jednak czasy się zmieniły, a frankowe kredyty dla wielu osób okazały się mocnym obciążeniem finansowym. Jakie są możliwości w zakresie polepszenia

Jakie są możliwości?

Frankowicze do wyboru mają złożenie pozwu przeciwko bankowi albo postaranie się o unieważnienie kredytu lub przewalutowanie kredytu we frankach na inna walutę.

  • Unieważnienie umowy kredytu prowadzi do traktowania jej jakby nigdy nie została zawarta. Oznacza to, że w przypadku unieważnienia kredytu, bank będzie musial zwrócić środki wpłacone przez kredytobiorcę, włącznie z ratami i odsetkami, ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego oraz prowizjami. Po tym etapie bank będzie mógł żądać od kredytobiorcy zwrotu kwoty jakiej została udzielona w ramach kredytu.
  • Przewalutowanie kredytu oznacza, że obecną kwota zadłużenia, wyrażona we jednej walucie (np. we frankach szwajcarskich) zostaje zamieniona na inną walutę np. na polskie złote. W celu dokonania przewalutowania, wykorzystuje się aktualny kurs sprzedaży CHF jaki obowiązuje w danym banku. Trzeba pamiętać, że w tej opcji dodatkowo, zmienia się także oprocentowanie. Dzięki temu rozwiązaniu, kredytobiorca dalej spłaca kredyt, ale nie jest już narażony na uciążliwe ryzyko wahań kursowych.

Zanim jednak dojdzie do złożenia jakiegokolwiek wniosku, warto rozważyć współpracę z kancelarią prawniczą. Wsparcie kancelarii pomoże wybrać dogodne rozwiązanie, które będzie dopasowane do sytuacji kredytobiorcy.

Warto najpierw zrobić rozpoznanie jakie są możliwości 

Nie każda sprawa dotycząca kredytu frankowego musi kończyć się w sądzie. Zreguły kancelaria, która zajmuje się frankowymi sprawami, zanim skieruje pismo do sądu, w pierwszej kolejności wysyła do banku pismo z żądaniami swojego klienta, jakie mogą dotyczyć przewalutowania lub odfrankowienia.

Niektóre banki same decydują o tym, że wolą porozumieć się z klientem poza sądem, idąc na ugodę. Jednak nadal część z nich nie akceptuje żądań swoich klientów. W efekcie sprawa ląduje na wokandzie sądowej.

Czy każdy klient ma realne szanse na to, aby wygrać w sądzie? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest trudne. Każda sprawa musi być indywidualnie rozpatrzona. To dlatego potrzebna jest fachowa wiedza prawnicza, dzięki czemu będzie można stwierdzić, czy istnieje opcja walki o pieniądze nienależnie pobrane przez bank.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne