Akumulator samochodowy co jakiś czas wymaga wymiany. Z reguły żywotność akumulatorów samochodowych wynosi tylko kilka lat. Taki stan rzeczy sprawia, że wielu posiadaczy aut dosyć regularnie musi wymieniać akumulator w swoich samochodach. W niniejszym artykule wychodzimy naprzeciw temu zagadnieniu sprawdzając na co warto zwrócić uwagę przed wymianą akumulatora w aucie.
Sprawdź jakie akumulatory są kompatybilne z Twoim autem
Przed zakupem należy sprawdzić jakie akumulatory są kompatybilne z określonym modelem samochodu, rocznikiem oraz typem silnika. Nie każdy akumulator pasuje do każdego auta, dlatego najpierw trzeba wybrać pasujący akumulator. W tym celu można skorzystać z wyszukiwarek internetowych, które pozwalają na wyszukanie kompatybilnych akumulatorów po wpisaniu modelu samochodu. Wyszukiwarki tego typów dostępne są na stronach internetowych producentów akumulatorów (przykładem jest VARTA lub BOSCH). Można też posprawdzać na innych stronach internetowych wpisując w Google typowe typowe hasło typu „akumulatory warszawa”.
Zwróć uwagę na aspekty techniczne: pojemność, napięcie, CCA
Wybierając akumulator trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych. Podstawa to oczywiście odpowiedni wymiar akumulatora, tak aby mógł się bez problemu zmieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Poza odpowiednim wymiarem warto zwrócić uwagę na pojemność, napięcie oraz moc zimnego rozruchu
Pojemność wyrażana jest w amperogodzinach (Ah) i oznacza jaka ilość energii może być akumulowana w urządzeniu. Raczej nie warto stawiać na akumulatory o mniejszej pojemności od dotychczasowej. Większość osób stawia na akumulatory z pojemnością zbliżoną lub większą do tej jaka oryginalnie była zastosowana w danym samochodzie. Również napięcie musi być zgodne z napięciem zastosowanym w instalacji elektrycznej w samochodzie. Z reguły w samochodach stosowane jest napięcie 12V.
Natomiast moc zimnego rozruchu (Cold Cranking Amperge – CCA) to siła prądu podawana w amperach jaką akumulator jest w stanie osiągnąć w niskich temperaturach (-17,8 stopni Celsjusza). Im większy jest tak zwany prąd rozruchowy tym większa jest szansa na pomyślne odpalenie samochodu w trudnych zimowych warunkach.
Skonsultuj się ze specjalistą
Możesz samodzielnie zamówić i zamontować nowy akumulator. Jeśli jednak nie masz dużego doświadczenia w zagadnieniach powiązanych z motoryzacją lub cenisz sobie swój czas to wysoce rekomendowane jest skonsultowanie się ze specjalistą. Większość warsztatów samochodowych powinna bez problemu doradzić i pomóc w zamówieniu odpowiedniego akumulatora. Co ciekawe, czasami możliwa jest wymiana akumulatora z dojazdem. Wówczas montaż urządzenia może się odbyć w wyznaczonym przez Ciebie miejscu co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.