Strona głównaUncategorizedPrzedszkole: prywatne czy państwowe?

Przedszkole: prywatne czy państwowe?

Przedszkole pełni w rozwoju dziecka niezwykle istotne funkcje – pomaga mu się usamodzielnić oraz nawiązać pierwsze relacje z rówieśnikami. Decydując się na wysłanie dziecka do przedszkola inwestujemy więc w jego rozwój. Zanim jednak zapiszemy malucha do tego typu placówki, przemyślmy czy będzie to przedszkole prywatne czy państwowe? Oto zalety jednego i drugiego rodzaju placówek.

Przedszkole prywatne – zalety i wady

Przedszkola prywatne (np. przedszkole Norlandia Reggio) wyróżnia szereg korzystnych dla rozwoju dziecka zalet. Poznaj trzy najważniejsze z nich.

  • Indywidualne podejście do wychowanków: jest to możliwe, ponieważ wychowawca ma pod swoim nadzorem bardzo nieliczną grupę podopiecznych co pozwala właśnie na lepsze poznanie każdego dziecka i jego indywidualnych potrzeb, jak i możliwości.
  • Dłuższe godziny pracy:przedszkola prywatne bardzo często pomagają w zapewnieniu opieki nad dziećmi, których rodzice czy inni opiekunowie nie mogą odebrać w godzinach działania placówki. Mogą oni być spokojni, że maluchowi nic nie grozi i znajduje się pod dobrą opieką.
  • Bogatszy program zajęć: placówki prywatne przedszkolne operują zdecydowanie szerszym zakresem różnorakich zajęć. Wiele z nich odbywa się poza terenem placówki, co pozwala na rozszerzenie zainteresowań malucha.

Wady przedszkoli prywatnych

Czy placówka, w której dzieci mogą czuć się bardziej komfortowo posiada w ogóle jakieś minusy? Największa i właściwie jedyna wada, to opłaty miesięczne. Mimo tego coraz więcej rodziców decyduje się na posłanie swoich pociech właśnie do placówek prywatnych.

Państwowe przedszkole – plusy i minusy

Jakie są natomiast 3 najważniejsze zalety przedszkoli publicznych? Lista obejmuje następujące wyróżniki:

  • niższe opłaty – wiele przedszkoli oferuje nawet 5-godzinny pobyt maluchów za darmo;

  • liczniejsze grupy – dzieci mają wtedy okazję do nawiązania szerszych relacji, czasami także z dziećmi niepełnosprawnymi;

  • bardziej przystępne dla dzieci metody nauczania – dzieci uczą się i poznają świat poprzez zabawę, obserwowanie czy naśladownictwo, a jest to najskuteczniejsza forma przekazu dla najmłodszych.

Minusy przedszkoli publicznych

Wśród minusów tego typu przedszkoli wymienia się:

  • sposób rekrutacji, która odbywa się tylko raz w roku;
  • dość liczne grupy, co może okazać się sporą barierą dla dzieci nieśmiałych i mniej otwartych.

Podsumowując – trudno jednoznacznie ocenić, który typ przedszkola jest lepszy dla pociech. Wiele zależy w tej kwestii od wymogów i oczekiwań rodziców. Jedno jest jednak pewne – bez względu na to, czy będzie toprzedszkole państwowe czy prywatne, posłane do niego dziecko będzie się lepiej rozwijało i o wiele łatwiej nawiązywało relacje z rówieśnikami.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne