Strona głównaUncategorizedPrzegląd wybranych ortez i stabilizatorów

Przegląd wybranych ortez i stabilizatorów

Ortezy i stabilizatory są produktami medycznymi, które są używane podczas leczenia i rehabilitacji kontuzji czy uszkodzeń ciała doznanych w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Orteza służy w celu sztywnej stabilizacji stawów lub innego odcinka ciała, ma zastępować niewygodny opatrunek gipsowy i może być stosowana przy złamaniach albo skręceniach. Jej funkcją jest pełne unieruchomienie miejsca, które uległo uszkodzeniu i jego okolic, korekcja zniekształceń, kontrola nad ruchomością i pomaga w przywracaniu utraconych funkcji (np. w przypadku niedowładu kończyn pomaga ponownie nad nimi zapanować). Stabilizatory to rodzaj ortezy, które mają delikatniejszą konstrukcję i działa głównie w celu stabilizacji i kompresji. Jest to dobra alternatywa dla sztywnych ortez przy kontuzjach, urazach lub podczas rehabilitacji aktywnej. 

Kołnierze ortopedyczne i ortezy kręgosłupa

Kołnierz ortopedyczny unieruchamia odcinek szyjny kręgosłupa w celu zabezpieczenia go przed dalszymi uszkodzeniami. Stosuje się go w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa, często jest rutynowo zakładany po wypadkach samochodowych lub upadkach z wysokości. Wykorzystuje się je również w celu leczenia schorzeń mięśni szyi i zmianach zwyrodnieniowych górnego odcinka kręgosłupa.

Ortezy kręgosłupa można podzielić na trzy kategorie: zabezpieczające odcinek szyjny kręgosłupa (tzw. kołnierze ortopedyczne), odcinek piersiowy kręgosłupa oraz odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Do ortez odcinka piersiowego zalicza się korektory postawy, w tym prostotrzymacze oraz pasy obojczykowe. Przy zespole bólowym kręgosłupa lędźwiowego i po złamaniach trzonów kręgów, stabilizuje się uszkodzenia za pomocą ortez odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Pasy brzuszne 

Pasy brzuszne często stosowane są w celu wzmocnienia mięśni brzucha oraz podtrzymania narządów wewnętrznych po przebytych operacjach jamy brzusznej, ale również w przypadkach przepukliny brzusznej, po porodzie czy po osłabieniu mięśni brzucha. Ułatwiają poruszanie się i zmniejszają ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej. Przy chorobach zapalno-zwyrodnieniowych ma zadanie osłaniające i zmniejszające ból.

Temblaki oraz ortezy i stabilizatory stawu łokciowego 

Temblaki stosowane są w celu ustabilizowania kończyny górnej w pozycji anatomicznej, stosuje się je podczas rekonwalescencji po złamaniach czy operacjach w obrębie stawu barkowego, a także przy przeciążeniach ścięgien. W przypadku ortez i stabilizatorów stawu łokciowego, stosowane są w celu rehabilitacji schorzeń bólowych, np. przy łokciu tenisisty lub golfisty. Pozwalają kontrolować regulację kąta zgięcia i wyprostu stawu łokciowego.

Ortezy i stabilizatory stawu skokowego i stopy oraz stawu kolanowego 

Ortezy i stabilizatory stawu kolanowego są popularne ze względu na rosnącą częstość kontuzji stawów kolanowych. Są stosowane w celu profilaktyki urazów czy podczas leczenia uszkodzonej kończyny po kontuzji lub zapaleniu. Mogą je używać osoby uprawiające sport zawodowo. Ortezy i stabilizatory stawu skokowego i stopy stabilizują, unieruchamiają i zabezpieczają staw skokowy przed urazami. Stosuje się je przy rehabilitacji po skręceniach i złamaniach stawu skokowego, a także przy wykryciu zmian zwyrodnieniowych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne