Szukając drukarki, zazwyczaj rozważamy urządzenia laserowe lub atramentowe. Są to najpopularniejsze modele urządzeń drukujących. Warto jednak pamiętać, że w sklepach spotkać można drukarki igłowe. Jeszcze do niedawna były one niezwykle popularne. Używano ich w urzędach, szkołach, kafejkach internetowych, biurach i prywatnych mieszkaniach. Jak działają drukarki igłowe i kiedy warto w nie zainwestować?
Na czym opiera się zasada działania drukarek igłowych?
Drukarki igłowe należą do urządzeń uderzeniowych, przez co mechanizm ich działania jest bardzo prosty. Najczęściej mechanizm działania drukarek igłowych porównuje się do maszynki do tatuażu. Sprzęt wyposażony jest w głowicę posiadającą od 9 do 48 igieł. Te poruszane są za pomocą sprężyny. Oprócz tego w drukarce igłowej znajduje się taśma barwiąca, dzięki której możliwe jest wykonywanie wydruków. Te powstają na skutek uderzenia igieł w taśmę – ta czynność sprawia, że na papierze pojawia się wzór. Tworzony jest on z siatki punkcików. Przy jego tworzeniu zachowywane są odstępy pionowe i poziome, które są regularne. Po zadrukowaniu jednej linii arkusz przesuwany jest w górę i następuje zadrukowanie kolejnej linii.
Mimo prostoty działania drukarek igłowych nie należą one do popularnych sprzęgów. Wynika to z tego, że pracują one bardzo wolno. Większość modeli pracuje, drukując ok. 400 znaków na sekundę, tylko niektóre wysokiej jakości urządzenia drukują 200 znaków na sekundę. Naniesieniu wzoru na papier towarzyszą bardzo głośne dźwięki.
Gdzie są wykorzystywane drukarki igłowe?
Obecnie drukarki igłowe są rzadko spotykane. W gospodarstwach domowych, a także w biurach wolimy korzystać z nowszych i szybszych technologii, czyli drukarek laserowych i atramentowych. Są jednak takie miejsca, gdzie drukarki igłowe nadal są nieocenionym pomocnikiem w pracy. Najczęściej można spotkać je w dużych sklepach, hurtowniach, magazynach, kinach, bankach, pocztach.
W tych miejscach nikomu nie przeszkadza, że drukarki działają wolniej i hałasują, docenia się natomiast ich zalety. Jako tą główną wymienia się możliwość wydruku na nietypowych powierzchniach np. tekturze, papierze wielowarstwowym papierze samokopiującym. Oznacza to, że są one przydatne wszędzie tam, gdzie jest potrzeba drukowania rachunków i faktur w kilku kopiach. Dokumenty te można drukować zarówno w wersji czarno – białej, jak i kolorowej. Zaletą, o której warto wspomnieć, są również niewielkie wymagania w stosunku do środowiska pracy i jakości papieru. Na poprawne funkcjonowanie urządzeń igłowych negatywnie nie wpływa kurz, pył, wysoka wilgotność.
Materiały eksploatacyjne do drukarek igłowych
Ważną zaletą drukarek igłowych są również niskie ceny materiałów eksploatacyjnych. Z ich atrakcyjnymi cenami można zapoznać się na https://tonatuszu.pl/materialy-eksploatacyjne/tusze/tusze-hp. Jak się zauważy, analizując je, są one o wiele tańsze niż tonerów czy tuszów do urządzeń atramentowych, czy laserowych. Cena kaset barwiących jest nawet o 50% niższa. Co więcej, można poddawać je regeneracji, co dodatkowo ogranicza nakłady inwestycje. Drukarki igłowe są więc rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym i idealnie spisują się w miejscach, gdzie drukuje się wiele stron dokumentów.
Czym się od siebie różnią drukarki 9 i 24 igłowe?
W sklepach ze sprzętem biurowym dostępne są drukarki 9 i 24 -igłowe. Urządzenia te znacznie różnią się od siebie. Im więcej igieł posiada urządzenie, tym lepsza jest jakość wydruku. Drukarka 24- igłowa sprawdzi się, jeśli chce się drukować dokumenty w wysokiej jakości, a także szybko. Urządzenia z 24 igłami drukują nawet z dwukrotnie większą szybkością i mogą tworzyć nawet do 1500 znaków na sekundę. Niestety wyższa jakość wydruku i duża szybkość działania przekłada się na wysoką cenę urządzenia. Za drukarkę 24-igłową trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych, ta z 9 igłami dostępna jest natomiast w cenie ok. 1500 złotych. Sprzęty z większą ilością igieł są też większe i cięższe. Może to utrudnić znalezienie dla nich miejsca w biurze.