Strona głównaUncategorizedCzym się charakteryzują tak zwane kreatywne place zabaw?

Czym się charakteryzują tak zwane kreatywne place zabaw?

Praktycznie wszystkie place zabaw, które na co dzień mijamy wyglądają podobnie. Składają się na nie głównie kolorowe huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele. A co, gdyby tak stworzyć dzieciom plac zabaw, który będzie się wyróżniał? Plac zabaw, który nie będzie tylko kolejnym nudnym placem zabaw, ale miejscem, gdzie dzieci chętniej przychodzą i rozwijają nie tylko umiejętności fizyczne, ale także swoją kreatywność.

Kreatywne place zabaw – co to jest?

Nowoczesne place zabaw przeszły pewnego rodzaju rewolucję. Pozwalają dzieciom wykorzystywać podczas zabawy kreatywność. Daje to szereg rozmaitych zalet. Tego typu place zabaw są bardzo popularne w Holandii i w Niemczech, czasami także w Skandynawii.

Kreatywne place zabaw wykorzystują np. różnego rodzaju sprzęty sensoryczne. Dzieci uczą się najlepiej podczas zabawy, więc pobudzenie ich zmysłów będzie doskonałym pomysłem. Zabawa na placu zabaw będzie pozwalała rozwijać i ćwiczyć w nich:

  • umiejętności poznawcze,
  • motorykę,
  • wyobraźnię.

Kreatywne place zabaw – czy wpływają na rozwój dziecka?

Dzięki kreatywnym placom zabaw dzieci w przedszkolach w ciekawy i miły sposób ćwiczą umysł i kreatywne podejście do świata. Coraz więcej szkół i przedszkoli wybiera taką opcję placów zabaw swoich terenach. Jest ona nie tylko korzystna dla dzieci, ale również dla nauczycieli i opiekunów, którzy mogą wykorzystywać je do prowadzenia zajęć do przekazywania wiedzy w sposób ciekawy i bardziej angażujący niż na zwykłej lekcji.

Kreatywne place zabaw zachęcają dzieci do:

  • nauki,
  • eksperymentowania,
  • poznawania świata,
  • zdobywania nowych, cennych umiejętności.

W Holandii i w Niemczech już praktycznie nie istnieją place zabaw, które możemy u Nas spotkać na każdym kroku. W tych państwa nawet zwykłe place do zabawy dla dzieci zaprojektowane są tak, aby zabawa na nich wykorzystywała takie umiejętności jak: spryt, zwinność, wyobraźnię. Wszystko na takich kreatywnych placach zabaw jest dobrze przemyślane i zaplanowane. Architekci projektując takie place muszą pamiętać o zaspokojeniu wszystkich potrzeb młodych użytkowników.

W Polsce również coraz częściej można spotkać place zabaw, które są bardziej atrakcyjne dla dzieci. Warto mieć teraz nadzieję, że będziemy ich z dnia na dzień spotykać więcej.

Więcej na temat nieprzeciętnych placów zabaw można przeczytać na House Of Reggio.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne